fbpx

Dziecko z autyzmem w szkole. Jak mu pomóc?

Początek roku szkolnego jest wymagający dla wszystkich uczniów. Szczególnie jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy. Dla malca w spektrum autyzmu ten moment jest podwójnie trudny. Jak możesz pomóc dziecku rozpocząć naukę w nowej szkole? Przeczytaj nasz poradnik.

1. Przygotuj dziecko na szkołę i naucz je rutyny

Twoje dziecko mniej boi się tego, co już zna. Powoli oswajaj je ze szkołą i codzienną rutyną. Z wyprzedzeniem opowiedz dziecku o szkole, na czym polega nauka i jak będzie wyglądał plan dnia. Możecie zacząć wstawać wcześniej i razem spacerować trasą, którą dziecko będzie przemierzać do szkoły. Dzięki temu unikniecie nagłej, niezrozumiałej zmiany 1 września. Pokaż szkołę, klasę, w której będzie się uczyło (jeśli jest taka możliwość), aby stały się dla niego znajome. To pomoże poczuć się mu bezpiecznie.

Dziecko z autyzmem w szkole
Szkoła dla autystów

2. Wybierz szkołę, która ma doświadczenie z dziećmi z autyzmem

Nauczyciele będą lepiej przygotowani na potrzeby Twojego dziecka, okażą zrozumienie. Atutem szkoły jest również jej wielkość – małe szkoły i niewielkie klasy sprzyjają indywidualnemu podejściu do dziecka, integracji oraz zbudowaniu postawy akceptacji i wsparcia wśród rówieśników. Równie ważny jest wybór szkoły, w której dzieci niebędące w spektrum na co dzień uczą się z kolegami z autyzmem.

A jeśli szkoła nie ma doświadczenia z dziećmi z autyzmem?

Jeśli wybierzesz szkołę, która nie ma doświadczenia w pracy z dziećmi z autyzmem, zadbaj o to, aby nauczyciele i koledzy z klasy zostali przygotowani na naukę z kolegą w spektrum. Możesz poprosić np. o organizację spotkania z nauczycielami i rodzicami, na którym przybliżona im zostanie tematyka autyzmu (np. przez psychologa szkolnego), a Ty opowiesz o swoim dziecku.

3. Wybierz sprzęty szkolne
i ubrania z wyprzedzeniem

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko nie lubi nowych rzeczy i potrzebuje czasu na ich akceptację czy naukę korzystania z nich, postaraj się kupić sprzęty szkolne z wyprzedzeniem. Dzięki temu dziecko będzie mogło się z nimi oswoić i nie będą one kolejnym stresorem na początku roku szkolnego. Zdążysz również przewietrzyć nowe zeszyty czy piórniki, które często mają intensywny zapach podrażniający wrażliwy zmysł zapachu autysty. Niektóre dzieci nie lubią również woni nowych ubrań. Dzięki wcześniejszym zakupom zdążysz wyprać rzeczy w akceptowanym przez dziecko proszku i przygotować je pod potrzeby Twojego malca (np. wyciąć metki).

Nauka dziecka z autyzmem
Dziecko z autyzmem w szkole_poradnik_3

4. Podziel się z nauczycielem wiedzą o Twoim dziecku

Wiesz najlepiej, co przeszkadza Twojemu dziecko, co lubi, co pomaga mu się uspokoić, jakie są jego nawyki. Podziel się tą wiedzą z  jego wychowawcą. Może Twoje dziecko ma stimy, które aktywują się podczas stresujących sytuacji? Powiedz o tym wychowawcy, to ważna wiedza dla niego, aby lepiej rozumieć Twoje dziecko. Poinformuj również nauczyciela o  jego indywidualnych potrzebach związanych z zaburzeniami sensorycznymi.

5. Pozwól dziecku odreagować

Nowa szkoła lub powrót do niej po przerwie to duża zmiana i nagromadzenie wielu bodźców. Nawet jeżeli dziecko polubi szkołę, ilość bodźców może być zbyt intensywna i dziecko będzie miało potrzebę odreagowania. Pozwól mu na to, zapewniając czas i przestrzeń.

Nauka dziecka z autyzmem_3

Pomóż dziecku oswoić codzienne rozstania z Tobą

Obawiasz się płaczu i krzyku podczas zostawiania dziecka w szkole? To zrozumiałe. Poznaj kilka porad, jak zadbać o przyjazną atmosferę podczas porannego rozstania:

1. Krótkie i spokojne rozstanie. Nie przedłużaj tego momentu, postaraj się opanować emocje i dać dziecku siłę. Twój spokój pokaże mu, że nic złego się nie dzieje.

2. Wypracujcie schemat pożegnania (np. dajesz dziecku buziaka, przytulasz i zostawiasz je z panią). Powtarzalne zachowania są ważne dla poczucia bezpieczeństwa wszystkich dzieci, a w szczególności w spektrum. Miejcie swój ustalony schemat rozstania, możesz wcześnie opowiedzieć o nim dziecku.

3. Twoje pozytywne słowa mają moc. Opowiedz dziecku o szkole w pozytywnych słowach, pomóż mu się dobrze nastawić. Możesz opowiedzieć o zaletach szkoły i ciekawych momentach. Twoje dziecku lubi rysować? Opowiedz mu o fajnych lekcjach, na których będzie mógł rysować razem z miłą panią.

Szkoła podstawowa „Scholar” i Liceum „Erazmus” zapraszają uczniów w spektrum autyzmu. Czeka na Was:

Szkoły dla autystów Scholar i Erazmus
Szkoły dla autystów Scholar i Erazmus

Opinie Rodziców o naszych szkołach

Moje dwie córki chodzą do liceum „Erazmus”. Jestem bardzo zadowolona Podejście nauczycieli do uczniów i rodziców bardzo dobre.

Marlena

Ja Wam wszystkim dziękuję za cierpliwość i podejście do naszych pociech. Dziękuję, że jesteście i wspomagacie również nas, rodziców.

Aga

Moje dziecko chodziło do tej szkoły, byłam bardzo zadowolona, wyspecjalizowana kadra nauczycielska i przyjazna atmosfera, szczerze polecam.

Zofia